R/V Seydi Ali Reis

Gemi ismini Sinoplu olan ve denizciliğimize birçok önemli hizmetleri bulunan Osmanlı imparatorluğu döneminin kaptanı deryalarından biri olan Seydi Ali Reis’ten almaktadır.

Gemi 22.5 m boyunda olup, teknik şartnamesi, projelerinin tamamı ülkemizde hazırlanarak, Sinop ilinin Türkeli ilçesinde yerli bir firma tarafından inşası tamamlanmıştır. Eylül 2012 tarihinde denize indirilerek hizmete başlamıştır.

Gemi kabotaj bölgesinde 5 gemi adamı 7 bilim adamı, uluslar arası sularda 7 gemi adamı, 5 bilim adamı olacak şekilde 10 gün kıyıya gelmeden araştırma yapma imkanına sahiptir. Gemide ıslak ve kuru olmak üzere 2 laboratuvar, 12 yatak kapasiteli kamaralar, 1 deniz tipi mutfak, 1 dinlenme salonu ve 1 soğuk hava deposu mevcuttur.

Gemi 2 adet 560 hp gücünde ana makineye sahip olup saatte ortalama 9 knot, maksimum 14 knot hıza ulaşabilmektedir. Gemi de oşinografik, hidrografik ve balıkçılık alanında araştırma ve faaliyetler ile ilgili tüm çalışmaları yapabilecek cihaz ve ekipman bulunmaktadır.

Geminin detay özellikleri için tıklayınız.

Gemi üniversitemiz akademik personeli dışında ulusal ve uluslararası sularda (kıyı ve açık denizlerde) araştırma ve inceleme faaliyetlerinde kullanılmak üzere diğer resmi yada özel kurum, kuruluş ve kişiler tarafından gemi kullanım yönergesine göre kiralanabilmektedir. (hizmet alımı)
 

sinop

adresAdres: Korucuk Köyü Trafo Mahallesi No:36 57000-SİNOP
telTelefon: 0(368) 271 57 57
postae-Posta:
posta
Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2014 |